Boise State Gymnastics is Oklahoma-Bound to Compete in the 2008 NCAA South Central Region Championships

INDIANAPOLIS, Ind. - The wait is over for the No. 16-ranked Boise State gymnastics team as the 2008 National Collegiate Women’s Gymnastics Championships regional selections were announced Monday afternoon by the NCAA. The Broncos have been placed in the South Central Regional hosted by the University of Oklahoma on Saturday, April 12.

There they will face No. 4 Alabama, No. 10 Oklahoma, No. 19 Arizona State, No. 24 Illinois, and No. 36 Southeast Missouri State. They have faced only Arizona State in their regular season schedule, but earned a 196.00-194.550 win over the Sun Devils.

Boise State drew a regular rotation schedule, beginning on vault. Set up just like the six-team Western Athletic Conference Championships this past Saturday, the competition will consist of the four events as well as two byes. The Broncos will have a bye in rotation two, followed by bars in rotation three and beam in rotation four. Rotation five will be the Broncos’ second bye, therefore allowing them to end their competition on one of their strongest events, the floor exercise.

Six teams, five all-around competitors (who are not on a qualifying team) and one individual event specialist per event [who has a minimum Regional Qualifying Score (RQS) of 9.4] were named to each of the six regions. The top two teams and the top two all-around competitors (who are not on an advancing team) from each regional will receive an automatic berth to the national championships in Athens, Georgia, April 24-26, hosted by the University of Georgia.

In addition, the event winners at the regional championships will advance to the national championships (in that event only) if they are not part of a qualifying team or the all-around qualifiers.

Information on the South Central Region in Norman, Oklahoma is available on the University of Oklahoma Sooners website.

The qualifying teams and individuals are listed below. All regionals, except for the Southeast, will be conducted at 6 p.m. local time, Saturday, April 12. The Southeast regional is scheduled for 7 p.m. Eastern time, Saturday, April 12.

South Central Region in Norman, Oklahoma (University of Oklahoma, host)

Teams

1. Alabama

2. Oklahoma

3. Boise State

4. Arizona State

5. Illinois

6. Southeast Missouri State

All-Around Competitors

1. Holly Reichard, Northern Illinois

2. Annie Kachman, Illinois-Chicago

3. Leah Johnson, Northern Illinois

4. Meaghan Koshman, Illinois State

5. Erica Schick, Illinois State

 

Individual Event Specialists

Vault DeAvera Todd, Illinois-Chicago

 

Alt. Nicole Poling, Texas Woman’s University

 

Uneven Bars Courtney Arno-Templet, Texas Woman’s

 

Alt. Amanda Candler, Illinois State

 

Balance Beam Courtney Arno-Templet, Texas Woman’s

 

Alt. Jennifer Naughton, Northern Illinois

 

Floor Exercise Sarah Murray, Illinois-Chicago

 

Alt. Amie Boles, Texas Woman’s University

West Region in Corvallis, Oregon (Oregon State University, host)

Teams

1. Michigan

2. Oregon State

3. Michigan State

4. Washington

5. San Jose State

6. Sacramento State

All-Around Competitors

1. Alaina Baker, Cal State Fullerton

2. Sophia Hocini, California

3. Siobhan Luce, California

4. Tanya Ho, UC Davis

5. Jessica Kelley, California

Alt. Michelle Kulovitz, UC Davis

Individual Event Specialists

Vault Maddie Steinauer, Cal State Fullerton

Alt. Michelle Bobonski, UC Davis

Uneven Bars Lida Gehlen, UC Davis

Alt. Bridgette Glass, California

Balance Beam Bridgette Glass, California

Alt. Jessica Tait, Cal State Fullerton

Floor Exercise Michelle Kulovitz, UC Davis

Alt. Kelsey Fullerton, Alaska Anchorage

North Central Region in Minneapolis, Minnesota (University of Minnesota, Twin Cities, host)

Teams

1. Utah

2. Arkansas

3. Arizona

4. Iowa

5. Southern Utah

6. Minnesota

All-Around Competitors

1. Nicki Felley, Utah State

2. Abigail Rogers, Air Force

3. Heather Heinrich, Utah State

4. Michelle Denise, Air Force

5. Brittany Dutton, Air Force

Alt. Justine Weyer, Wisconsin-Whitewater
Individual Event Specialists
Vault Jasmine Minion, Utah State
Alt. Jackie Dillon, Utah State
Uneven Bars Nicole Simoneau, Utah State
Alt. Chelsea Marquardt, Utah State
Balance Beam Lyndsie Boone, Utah State
Alt. Kayla Kincade, Air Force

Floor Exercise Megan Tschida, Utah State

Alt. Jasmine Minion, Utah State

Central Region in Baton Rouge (Louisiana State University, host)

Teams

1. Stanford

2. LSU

3. Missouri

4. Kentucky

5. Kent State

6. Ohio State

All-Around Competitors

1. Jolene Worley, Eastern Michigan

2. Andrea De la Garza, Central Michigan

3. Courtney Lesson, Western Michigan

4. Breanne Guy, Bowling Green

5. Katie Simon, Central Michigan

Alt. Erin Grigg, Eastern Michigan

Individual Event Specialists

Vault Jacque Bernhardt, Bowling Green

Alt. Meredith Smith, Centenary (Louisiana)

Uneven Bars Vanessa Rodriguez, Central Michigan

Alt. Jenna D’Alie, Central Michigan

Balance Beam Laura Loy, Centenary (Louisiana)

Alt. Danielle Espinoza, Central Michigan

Floor Exercise Danielle Espinoza, Central Michigan

Alt. Marisa Schneider, Centenary (Louisiana)

Northeast Region in University Park, Pennsylvania (Pennsylvania State University, host)

Teams

1. Georgia

2. Auburn

3. Denver

4. Penn State

5. Brigham Young

6. Iowa State

All-Around Competitors

1. Marissa Rosen, Pennsylvania

2. Alina Liao, Yale

3. Shannon Vafiadou, Pittsburgh

4. Lorraine Gallow, Bridgeport

5. Laura Sevarino, Rutgers

Alt. Maddie Pearsall, Cornell
Individual Event Specialists
Vault Helena Diodati, New Hampshire
Alt. Justine Turner, New Hampshire
Uneven Bars Helena Diodati, New Hampshire
Alt. Rebekah Porter, New Hampshire
Balance Beam Taryn LaFountain, New Hampshire
Alt. Chelsea Steinberg, New Hampshire

Floor Exercise Molly Moyer, Pittsburgh

Alt. Lauren Gildemeyer, Brockport State

Southeast Region in Gainesville, Florida (University of Florida, host)

Teams

1. Florida

2. UCLA

3. Nebraska

4. North Carolina State

5. West Virginia

6. North Carolina

All-Around Competitors

1. Brandi George, Maryland

2. Decelia Willacy, Towson

3. Christina Ghani, Towson

4. Annukka Almenoksa, Towson

5. Leslie Delima, George Washingon

Alt. Stevie Waldman, William and Mary
Individual Event Specialists
Vault Kristen Simpson, George Washington
Alt. Alise McDonald, Towson
Uneven Bars Allison Dama, Maryland
Alt. Cristina Lindo, Towson
Balance Beam Talia Tossone, Maryland
Alt. Jackie Schweitzer, Towson

Floor Exercise Michele Brenner, Maryland

Alt. McKenzie Parrack, George Washington


» «