Broncos Selected to 2011 NCAA Denver Regional

BOISE, Idaho - The Boise State gymnastics team learned Monday (March 21) afternoon that the NCAA has selected the Broncos to travel to Denver, Colo., for the 2011 National Collegiate Women's Gymnastics Championship Regional meet.

The No. 13-ranked Broncos will take on No. 1-ranked Florida, No. 12-ranked Arkansas, No. 19-ranked Denver, No. 20-ranked Arizona and No. 27-ranked Brigham Young. The University of Denver will play host to one of six regional meets that will all be conducted Saturday, April 2, with start times between 4 and 6 p.m. local time. The Denver Regional is slated for a 6 p.m. (Mountain) start in Magness Arena.

Boise State was selected to start the six-rotation meet on the bye before floor, meaning they will have a bye in the first rotation and actually begin their competition in rotation two on floor. They will then continue on to vault, then a bye, then bars and end the meet on beam.

The Broncos return for their fourth-straight NCAA Regional meet, including four straight under co-head coaches Tina Bird and Neil Resnick. Their 2011 NCAA Regional meet invitation marks the 25th regional competition in Boise State gymnastics history. The highest regional finish ever by a Bronco team came in 2009 when they placed third. Last season the Broncos placed fourth at the NCAA Salt Lake City Regional, and qualified senior Hannah Redmon as an individual competitor for the NCAA National Championships on vault and floor.

Six teams, five all-around competitors (who are not on a qualifying team) and one individual event specialist per event [who has a minimum Regional Qualifying Score (RQS) of 9.4] were named to each of the six regions.

The top-18 teams were seeded on a national basis, based on RQS. Teams 19-36 were assigned to a regional site based on geographic proximity. All-around competitors and event specialists were assigned within their respective regions.

Other sites hosting regional meets include: Tuscaloosa, Ala. (University of Alabama); Corvallis, Ore. (Oregon State); Ann Arbor, Mich. (University of Michigan); Norman, Okla. (University of Oklahoma) and Athens, Ga. (University of Georgia).  

The top two teams and the top two all-around competitors (who are not on an advancing team) from each regional will receive an automatic berth to the national championships in Cleveland, Ohio, April 15-17, hosted by Kent State University and the Greater Cleveland Sports Commission.

In addition, the event winners at each regional will advance to the national championships (in that event only) if they are not part of a qualifying team or an all-around qualifier.

Below is a full list of each of the regions with teams and individual competitors listed:

Denver Regional - Colorado (University of Denver, host) - 6 p.m.

Teams

1.   Florida

2.   Arkansas

3.   Boise State

4.   Denver

5.   Arizona

6.   Brigham Young

All-Around Competitors                                 Individual Event Specialists

1.   Jackie Dillon, Utah State                          Vault - Paige Jones, Utah State

2.   Lyndsie Boone, Utah State                                  Alt. - Samantha Jones, Air Force

3.   Brittany Dutton, Air Force                       Uneven Bars - Nicole Simoneau, Utah State

4.   Rachel Vaske, Utah State                                     Alt. - Rebecca Holiday, Utah State

5.   Christa Booman, Wisconsin-La Crosse    Balance Beam - Nicole Simoneau, Utah State

Alt. -   Linnaea Hance, Air Force                               Alt. - Naomi DeLara, Wisconsin-Stout

                                                                        Floor Exercise - Paige Jones, Utah State

                                                                                    Alt. - Cammi Muhr, Utah State

Tuscaloosa Regional - Alabama (University of Alabama, Tuscaloosa, host) - 6 p.m.

Teams

1.   Alabama

2.   Penn State

3.   Illinois

4.   Auburn

5.   Central Michigan

6.   Kentucky

All-Around Competitors                                 Individual Event Specialists

1.   Brittney Emmons, Ball State                    Vault - Nicole Viltz, Eastern Michigan

2.   Nicole Allen, Ball State                                        Alt. - Kristen Seidowski, Western Michigan

3.   Kristine Garbarino, Western Michigan     Uneven Bars - Caroline O'Brien, Western Michigan

4.   Jessica Lieblich, Centenary (Louisiana)                Alt. - Brynn Wienckowski, Western Michigan

5.   Kasey Fillmore, Bowling Green               Balance Beam - Kelsey Turnquist, Western Michigan

Alt. -   None                                                               Alt. - Caroline O'Brien, Western Michigan

                                                                        Floor Exercise - Dawn Christman, Bowling Green

                                                                                    Alt. - Lauren Bledsoe, Western Michigan

Corvallis Regional - Oregon (Oregon State University, host) - 4 p.m.

Teams

1.   Oregon State

2.   Nebraska

3.   Iowa

4.    Southern Utah

5.    San Jose State

6.     Michigan State

All-Around Competitors                                 Individual Event Specialists

1.   Alaina Baker, Cal State Fullerton             Vault - Anna Shumaker, UC Davis

2.   Marcy Miller, UC Davis                                       Alt. - Kailey Hansen, Sacramento State

3.   Madisyn O'Brien, California                           Uneven Bars - Dallas Crawford, California

4.   Alicia Asturias, California                                    Alt. - Jessica Rea, UC Davis

5.   Shelly Cooper, Cal State Fullerton           Balance Beam - Lissa Zamolo, Sacramento State

Alt. -   Amanda Blauvelt, Sacramento State              Alt. - Erika Van Dyke, UC Davis

                                                                        Floor Exercise - Kailey Hansen, Sacramento State

                                                                                    Alt. - Michelle Ho, UC Davis

Ann Arbor Regional - Michigan (University of Michigan, host) - 6 p.m.

Teams

1.   Stanford

2.   Michigan

3.   Ohio State

4.   Iowa State

5.   Minnesota

6.   Kent State

All-Around Competitors                                 Individual Event Specialists

1.   Luisa Leal-Restrepo, Rutgers                   Vault - Molly Moyer, Pittsburgh

2.   Monica Mesalles, Bridgeport                                Alt. - Kamri Riles, Bridgeport

3.   Dana Bonincontri, Pennsylvania               Uneven Bars - Alyssa Adrian, Pittsburgh

4.   Emily Lutfey, Brown                                            Alt. - Danielle D'Elia, Rutgers

5.   Jenna Zito, Rutgers                                   Balance Beam - Melanie Standridge, Cornell

Alt. -   Kirsten Strausbaugh, Pennsylvania                 Alt. - Emily Repko, Bridgeport

                                                                        Floor Exercise - Danielle D'Elia, Rutgers

                                                                                    Alt. - Corrine Williams, Temple

Norman Regional - Oklahoma (University of Oklahoma, host) - 4 p.m.

Teams

1.   Oklahoma

2.   Utah

3.   Washington

4.   New Hampshire

5.   Missouri

6.   North Carolina

All-Around Competitors                                 Individual Event Specialists

1.   Brittany Johnson, Texas Woman's University    Vault - Brianna Gaddie, Southeast Missouri State

2.   Erica Schick, Illinois State                                    Alt. - Chantel Turk, Illinois-Chicago

3.   Holly Reichard, Northern Illinois             Uneven Bars - Christina Sundgren, Southeast Missouri State

4.   Andrea Skala, Illinois-Chicago                             Alt. - Cynthia Lemieux-Guillemette, Illinois-Chicago

5.   Beaté Jones, Arizona State                       Balance Beam - Taylor Westrick, Southeast Missouri State

Alt. -   Taylor Westrick, Southeast Missouri State               Alt. - Hannah Deutsch, Illinois State

                                                                        Floor Exercise - Madison Snowden, Arizona State

                                                                                    Alt. - Brianna Gaddie, Southeast Missouri State

Athens Regional - Georgia (University of Georgia, host) - 4 p.m.

Teams

1.   UCLA

2.   Georgia

3.   LSU

4.   North Carolina State

5.   Maryland

6.   West Virginia

All-Around Competitors                                 Individual Event Specialists

1.   Leslie Delima, GeorgeWashington           Vault - Avis Hixon, Towson

2.   Kayla Carto, George Washington                         Alt. - Kacy Catanzaro, Towson

3.   Betsy Zander, George Washington          Uneven Bars - Kiera Kenney, George Washington

4.   Kristina Beck, William and Mary                         Alt. - Kacy Catanzaro, Towson

5.   Melissa Cream, Williamd and Mary         Balance Beam - Monique Blount, George Washington

Alt. -   Kristin Milardo, William and Mary                         Alt. - Kacy Catanzaro, Towson

                                                                        Floor Exercise - Avis Hixon, Towson

                                                                                    Alt. - Britney Russel, Towson


» «