Two Broncos Earn Olympic Trial Qualifying Standards at Bronco Twilight

BOISE, Idaho The Boise State University track and field team set two school-records and earned two Olympic trial qualifying standards, Friday, May 2, at the Bronco Twilight.

 

Savvas Diakonikolas, a senior from Rhodes, Greece, set the Boise State outdoor school-record in the long jump as he leaped 25-9.25 (7.85m). With the mark, Diakonikolas set a personal-best, moved into second place on the WAC performance list, third place in the NCAA West Region and earned an Olympic Trial “B” qualifying standard. He also ran the 100m for the first time in career and finished in fourth place with a time of 11.14.

 

Eleni Kafourou won the women’s long jump at the Bronco Twilight with a Boise State school-record of 21-5.50 (6.54m). The mark secured her top spot in the Western Athletic Conference, moved her into first place in the NCAA West Region and earned her an Olympic Trial “A” qualifying standard.  

 

Ryan Grinnell earned second place in Boise State history in the long jump as he posted a career-best distance of 25-7.25 (7.80m), Friday at the Bronco Twilight. He finished third in the event as he earned the NCAA West Region qualifying standard and moved into third on the WAC performance list. Grinnell won the high jump at the Bronco Twilight with an NCAA West Region qualifying standard of 6-10.75 (2.10m).

 

Zacharias Arnos posted an NCAA West Region qualifying standard in the men’s triple jump as he posted a distance of 51-0.25 (15.55m). Arnos already ranked second on the WAC performance list in the triple jump with a mark of 51-2.25 (15.60m).

 

Simon Wardhaugh won the men’s hammer throw with a toss of 221-8 (67.56m). Wardhaugh already owned a regional qualifying standard in the hammer with a throw of 224-2 (68.34m) which he set Apr. 11, at the Sun Angel Classic.

 

Jarrod Stevens finished second in the hammer but improved his NCAA West Region qualifying standard to 219-1 (66.77m) from 211-8 (64.52m) which he earned at the Mt. SAC Relays, Apr. 17.

 

Kayleen McDowell and Breanna Sande finished one-two in the women’s 1,500m as the student-athletes posted times of 4:35.52 and 4:35.92, respectively. This was a career-best time for McDowell.

 

Senior Nick Cunningham won the men’s 200m dash with a time of 21.52. Cunningham currently ranks second in the WAC in the 200m with an NCAA West Region qualifying time of 21.20.

 

Megan Olivetti registered a time of 13.98 in the women’s 100m hurdles to finish first. She is currently tied for 12th in the west region and fourth in the WAC in the 100m hurdles with a time of 13.92 which she earned at the Sun Angel Track Classic Apr. 11. Olivetti also won the 200m dash with a personal-record time of 24.56.

 

Marlon Douglas won the men’s 100m in the time of 10.94. Douglas is currently ranked eighth in the WAC in the event with a season-best time of 10.86.

 

Nataucha Lowry and Kafourou tied for second place in the women’s 100m dash with the time of 12.16. The time was a career-best of Lowry topping the 12.17 she registered Apr. 4, at the All Idaho Cup. Lowry also finished fourth in the 200m dash with a time of 24.95.

 

Kyle Christoffersen posted a 49.07 in the men’s 400m dash to finish in second place. He is currently ranked seventh in the WAC in the event with a season-best time of 48.85 which he earned Apr. 18, at the Robinson Invitational.

 

David Walden set a personal-record for in the outdoor high jump as he finished third in the event after clearing the height of 6-8.75 (2.05m). The mark moved him at tie for third place on the WAC performance list.

 

The Boise State track and field team would also like to thank its eight seniors who competed in their final home meet; Chaly Jones, Meadow Braden, Savvas Diakonikolas, Jarrod Stevens, Nate Putnam, Nick Cunningham, Cody Eaton and Darren Strong.

 

Licensed to Boise State University      Hy-Tek's Meet Manager 5/3/2008 05:18 PM
                          Bronco Twilight - 5/2/2008                          
                                Bronco Stadium                                
                                    Results                                   

Women 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1 Chanel James                 Spokane CC             11.81      12.00   1.0  3
  2 Eleni Kafourou               Boise State            12.15      12.16   1.0  3
  3 Nataucha Lowry               Boise State            11.93      12.16   1.0  3
  4 Chelsi Petersen              BYU                    12.23      12.38   1.0  3
  5 Kindy Longmore               BYU                    12.22      12.40   1.0  3
  6 Kimiko Kamo                  Utah State             12.11      12.44   1.0  3
  7 Jessica Johnson              Idaho State            12.40      12.45   0.3  2
  8 Maria Halton                 Utah State             12.45      12.46   0.3  2
  9 Shannon Long                 Eastern Washingt       12.30      12.56   1.0  3
10 brittany rozier              Unattached             12.50      12.60   0.3  2
11 Kandace Shoell               Utah State             12.81      12.87   0.7  1
12 Christina Brown              Idaho State            12.43      12.92   0.3  2
13 Michelle Theurer             Utah State             12.64      12.96   0.3  2
14 Emily Page                   BYU                    12.34      13.09   0.3  2
15 Alexa Loscutoff              Eastern Oregon         13.81      13.82   0.7  1
16 Mindee Nebeker               Treasure Valley        14.00      14.86   0.7  1
17 Amie McCall                  Treasure Valley        14.50      16.63   0.7  1
-- Racheal Collins              Treasure Valley        13.55         FS   0.7  1

Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Megan Olivetti               Boise State            24.75      24.56   0.6  4
  2 Chanel James                 Spokane CC             24.53      24.81   0.6  4
  3 Kindy Longmore               BYU                    24.97      24.91   0.6  4
  4 Nataucha Lowry               Boise State            24.93      24.95   0.6  4
  5 Jessica Johnson              Idaho State            25.96      25.31   0.4  3
  6 Jackie Poulson               Pocatello Track        25.50      25.32   0.4  3
  7 Maria Halton                 Utah State             25.12      25.38   0.6  4
  8 Kimiko Kamo                  Utah State             25.71      25.62   0.4  3
  9 Shannon Long                 Eastern Washingt       25.01      25.67   0.6  4
10 Taylor Cook                  Spokane CC             26.41      25.98   1.1  2
11 Nicole Nida                  Spokane CC             26.38      26.07   1.1  2
12 Alex McNairy                 Eastern Washingt       25.80      26.25   0.4  3
13 Stephanie Hill               Spokane CC             26.21      26.28   1.1  2
14 Michelle Theurer             Utah State             26.16      26.54   1.1  2
15 Melisa Abesa                 Eastern Oregon         27.30      26.62   1.1  2
16 Emily Page                   BYU                    26.27      26.88   1.1  2
17 Kandace Shoell               Utah State             26.87      27.02   1.1  2
18 Racheal Collins              Treasure Valley        27.50      27.57   0.9  1
19 Elizabeth Bennett            BYU                    28.38      27.87   0.9  1
20 Jennifer Scheiss             Utah State             27.98      28.08   0.9  1
21 Mindee Nebeker               Treasure Valley        29.50      30.89   0.9  1
22 Amie McCall                  Treasure Valley        30.50      34.80   0.9  1

Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Katelyn Jensen               Utah State             55.80      56.70   3
  2 Trinelle McKinley            Idaho State            56.63      56.92   3
  3 AshLee Rey                   Idaho                  57.01      57.08   3
  4 Alex McNairy                 Eastern Washingt       57.50      57.22   3
  5 Nicole Yurek                 Idaho State            59.98      57.80   2
  6 Meagan Garcia                Idaho                  57.54      58.55   3
  7 Nerisha Phillip              Boise State            56.52      58.68   3
  8 Angela Shearer               Spokane CC             58.88      59.57   2
  9 Luz Gordillo                 Treasure Valley      1:01.89      59.88   1
10 Jen Day                      Utah State             58.33      59.92   3
11 Nicole Nida                  Spokane CC             59.33    1:00.13   2
12 Kylee Gleason                Idaho State            58.91    1:01.53   2
13 Kasie Gillespie              Eastern Oregon         59.85    1:01.67   2
14 Alexandria Bell              Boise State            59.30    1:02.65   2
15 Chelsea Cazier               Boise State          1:00.15    1:02.67   1
16 April Jaynes                 Idaho State          1:03.47    1:05.17   1

Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jenny Downey                 Idaho State          2:15.63    2:13.61 
  2 Gemma Maini                  Idaho State          2:15.94    2:14.58 
  3 Elaine Connolly              Utah State           2:14.00    2:15.04 
  4 Lois Ricardi                 Idaho State          2:19.62    2:18.42 
  5 Lauren Matthews              Eastern Washingt     2:18.00    2:19.01 
  6 Erica Wendt                  Idaho State                     2:21.59 
  7 Jill Frederick               Spokane CC           2:21.00    2:21.75 
  8 Brittnee Sanchez             Spokane CC           2:22.00    2:26.20 
  9 Chaly Jones                  Boise State          2:25.50    2:33.97 
10 Laura Johnson                Boise State          2:39.12    2:37.50 
11 Breanne Whitlock             Boise State          2:27.50    2:40.37 
12 Erin Ontko                   Eastern Oregon                  2:48.95 

Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kayleen McDowell             Boise State          4:40.12    4:35.52 
  2 Breanna Sande                Boise State          4:36.20    4:35.92 
  3 Alicia Holt                  Utah State           4:40.94    4:38.74 
  4 Anna Sperry                  BYU                  4:30.02    4:40.96 
  5 Christine Eckstein           Spokane CC           4:48.00    4:42.49 
  6 Erica Digby                  Idaho                4:48.22    4:43.24 
  7 Karleigh Gempler             Boise State          4:48.50    4:43.48 
  8 Andrija Barker-McCurry       Brooks Eastside      4:50.00    4:44.44 
  9 Laura Taylor                 BYU                  4:27.03    4:45.68 
10 Kerynn Davis                 Idaho State          4:49.84    4:47.36 
11 Stephanie Windle             Eastern Oregon       4:52.39    4:49.47 
12 Marcella Bosch               Eastern Oregon       4:47.60    4:49.48 
13 Carly Gerard                 Boise State          4:46.30    4:50.71 
14 Allison Taylor               Utah State           4:58.00    4:51.43 
15 Chelsea Kropushek            Idaho State          4:53.81    4:53.46 
16 Justine Baugh                Utah State           4:56.00    4:55.04 
17 Pamila Ward                  Boise State          4:50.40    4:57.63 
18 Christy Pletan               Eastern Oregon       5:07.50    4:58.70 
19 Chaly Jones                  Boise State          4:50.30    4:59.15 
20 Brittnee Sanchez             Spokane CC           4:58.99    5:01.71 
21 Amy Durrance                 Spokane CC           4:59.35    5:04.97 
22 Karen Owens                  Spokane CC           5:05.00    5:06.14 
23 Laura Johnson                Boise State          5:01.25    5:12.77 
24 Brook Nielson                Treasure Valley      5:23.00    5:15.08 
25 Meadow Braden                Boise State          5:04.50    5:16.39 
26 Ariel Hopewell               Boise State          5:15.30    5:18.75 
27 Haiden Siepert               Idaho State          5:25.69    5:20.65 
28 Lacey Mesia                  Treasure Valley      5:50.00    5:21.71 
29 Kira Datwyler                Utah State           4:59.00    5:22.24 
30 Brina Nielson                Treasure Valley      5:40.00    5:31.67 
31 Heather Kopecky              Treasure Valley      5:55.00    5:32.77 
32 Amber Kathriner              Treasure Valley      5:43.03    5:33.38 

Women 100 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Megan Olivetti               Boise State            13.92      13.98  +0.0  3
  2 Christie Gordon              Idaho                  13.90      14.16  +0.0  3
  3 Chelsi Petersen              BYU                    14.40      14.19  +0.0  3
  4 Heather Bergland             Idaho                  13.92      14.52  +0.0  3
  5 Ashlee Cannon                Utah State             14.29      14.55  +0.0  3
  6 Mindy Robins                 BYU                    14.04      14.72  +0.0  3
  7 Alyssa Christensen           BYU                    15.67      14.87   0.6  2
  8 Ashley Turner                Idaho State            15.18      14.93   0.6  2
  9 Sasha Buylova                Idaho State            14.60      14.97  +0.0  3
10 Molly Burt                   Idaho                  14.67      15.19   0.6  2
11 Darcy Collins                Idaho                  14.63      15.20  +0.0  3
12 Lindsay Goodman              Idaho                  15.90      15.50   0.6  2
13 Kasie Gillespie              Eastern Oregon         15.80      15.70   0.6  2
14 Chelsi Friese                Eastern Washingt       15.30      15.81   0.6  2
15 Camille Fehlberg             Utah State             15.00      16.03   0.6  2
16 Cora Beach                   Eastern Oregon         16.53      17.25  +0.0  1
17 Kendra Attleberger           Treasure Valley        17.35      17.65  +0.0  1
18 Heather Noble                Treasure Valley        17.45      17.92  +0.0  1
19 Arica Johnson                Spokane CC             16.22      17.96   0.6  2

Women 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Katie Thatcher               Utah State           1:00.11    1:00.23   3
  2 Cassie Merkley               Idaho State          1:02.58    1:01.26   3
  3 Nicole Rasmussen             BYU                    59.86    1:01.53   3
  4 Amanda Janowitz              Idaho State          1:01.65    1:01.65   3
  5 Heidi Hopkins                Utah State           1:02.71    1:02.12   2
  6 Sarah Frey                   Eastern Washingt     1:03.50    1:02.21   2
  7 Camille Fehlberg             Utah State           1:02.62    1:02.38   3
  8 Sandra Mazan                 BYU                    58.98    1:02.42   3
  9 Sydney Wendt                 Idaho State          1:03.31    1:03.27   2
10 Jessica Bobert               Idaho State          1:01.51    1:03.99   3
11 Alyssa Christensen           BYU                  1:07.14    1:05.13   2
12 Molly Burt                   Idaho                1:02.43    1:05.23   3
13 Sasha Buylova                Idaho State          1:04.57    1:06.20   2
14 Carrie Connett               Idaho State          1:03.97    1:06.43   2
15 Chelsee Harmon               Eastern Oregon       1:07.89    1:06.51   1
16 Erin Harris                  Boise State          1:06.10    1:07.79   2
17 Kelly Howard                 Treasure Valley      1:08.66    1:11.38   1
18 Jesica Harris                Boise State          1:07.00    1:12.83   2
19 Kendra Attleberger           Treasure Valley      1:14.56    1:14.07   1

Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Erica Wendt                  Idaho State         11:33.49   11:01.0h 
  2 Lois Ricardi                 Idaho State         10:40.64   11:19.0h 

Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Spokane CC  'A'                                     46.97      47.24 
     1) Nicole Nida                     2) Taylor Cook                   
     3) Stephanie Hill                  4) Chanel James                  
  2 Idaho State  'A'                                    47.50      47.31 
     1) Jessica Johnson                 2) Trinelle McKinley             
     3) Christina Brown                 4) Cassie Merkley                
  3 Byu  'A'                                            46.92      47.58 
     1) Chelsi Petersen                 2) Mindy Robins                  
     3) Kathryn Beck                    4) Kindy Longmore                
  4 Eastern Oregon  'A'                                 50.39      50.48 
     1) Cora Beach                      2) Melisa Abesa                  
     3) Danielle Murphy                 4) Chelsee Harmon                
  5 Treasure Valley CC  'A'                             53.01      52.28 
     1) Kelly Howard                    2) Luz Gordillo                  
     3) Kendra Attleberger              4) Racheal Collins               
-- Idaho State  'B'                                    48.50        DNF 
     1) Nicole Yurek                    2) Erin Bell                     
     3) Amanda Janowitz                 4) Jessica Bobert                
-- Idaho  'A'                                          47.94        DNF 
     1) Lindsay Goodman                 2) Meagan Garcia                 
     3) Heather Bergland                4) AshLee Rey                    

Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Idaho State  'A'                                  3:45.63    3:52.74 
     1) Trinelle McKinley               2) Jessica Bobert                
     3) Cassie Merkley                  4) Nicole Yurek                  
  2 Idaho State  'B'                                  3:55.00    3:58.77 
     1) Amanda Janowitz                 2) Jenny Downey                  
     3) Ashley Turner                   4) Sydney Wendt                  
  3 Boise State  'C'                                  4:06.20    4:08.17 
     1) Chelsea Cazier                  2) Karleigh Gempler              
     3) Chaly Jones                     4) Pamila Ward                   
  4 Eastern Oregon  'A'                               4:09.00    4:11.08 
     1) Grace DeBoot                    2) Marcella Bosch                
     3) Christy Pletan                  4) Stephanie Windle              
  5 Spokane CC  'B'                                   4:15.99    4:16.41 
     1) Jill Frederick                  2) Brittnee Sanchez              
     3) Christine Eckstein              4) Amy Durrance                  
  6 Boise State  'B'                                  4:05.18    4:25.15 
     1) Leah Hover                      2) Breanna Sande                 
     3) Alexandria Bell                 4) Carly Gerard                  
  7 Treasure Valley CC  'A'                           4:16.50    4:26.22 
     1) Luz Gordillo                    2) Kelly Howard                  
     3) Racheal Collins                 4) Katie Patterson               

Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sydney Wendt                 Idaho State            1.72m      1.70m    5-07.00
  2 Tara Pickett                 Utah State             1.65m      1.60m    5-03.00
  3 Ashley Payne                 BYU                    1.65m     J1.60m    5-03.00
  4 Breeana Chadez               Idaho                  1.70m     J1.60m    5-03.00
  5 Kristle Moss                 Spokane CC             1.62m      1.55m    5-01.00
  5 Jennifer Scheiss             Utah State             1.66m      1.55m    5-01.00
  5 Amanda Vink                  Unattached             1.62m      1.55m    5-01.00
  5 Jackie Poulson               Pocatello Track        1.70m      1.55m    5-01.00
  5 Erin Bell                    Idaho State            1.68m      1.55m    5-01.00
  8 Shauna Dahlin                Eastern Oregon         1.57m     J1.55m    5-01.00
11 Suzanne Stoddard             Idaho State            1.53m      1.50m    4-11.00
12 Ashley Turner                Idaho State            1.49m      1.45m    4-09.00
-- Rosanna Lincecum             Spokane CC             1.49m         NH           

Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Melinda Owen                 Idaho                  4.20m      4.15m   13-07.25
  2 Stacy Dragila                Nike             &

» «