Mt. SAC and Bryan Clay On Tap
April 18, 2018

Mt. SAC Relays (April 19-20)
Live Stream (USATF.TV) | Live Results
Meet Schedule | Meet Central

Bryan Clay Invitational (April 19-20)
Live Stream (FloTrack) | Live Results
Meet Schedule | Meet Central

Boise State will bring a large contingent of athletes to two different meets this weekend in Southern California from April 19-20, as the team will split to the Mt. SAC Relays at El Camino College and the Bryan Clay Invitational at Azusa Pacific.

LIVE STREAM: Both live streams for the two meets will necessitate a subscription, as interested viewers of the Mt. SAC Relays will need a USATF.TV +Plus account while the Bryan Clay Invitational calls for a FloPRO account.

LIVE RESULTS: Live results will be free and available for both meets.

COMPETING BRONCOS:

Women
100m |
Taj Dorsett
1,500m |
Alexis Fuller, Clare O'Brien, Allie Ostrander and Emily Venters
3,000m Steeplechase | Minttu Hukka, Kyra Lopez and Anna McDonald
5,000m |
Emily DeMarco, Claire Graves, Jordan Jacob, Olivia Johnson, Grace McConnochie, Erin Mullins, Malia Pivec, Karlie Swanson and Gracie Tostenson
Hammer | Kendra Noneman
Shot Put | Baylee Dodd and Courtney Hutchinson
Triple Jump | Taj Dorsett
Discus | Liz Gaffney
Javelin | Liz Gaffney and Emily Stiles
Pole Vault | Amber Mallet

Men
200m |
Ryan Cavinta, Bryce Kirby and Cameron Wrout
400m | Ryan Cavinta and Cameron Wrout
400m Hurdles | Ryan Cavinta, Ricardo Rodriguez and Jose Rubio
1,500m |
Addison Dehaven, Leif Everson, Melika Ghali, Noah Horsburgh, Ty Jordan, Jeff Lautenslager, Andrew Rafla, Tom Richardson and Yusuke Uchikoshi
5,000m |
Albert Beckham, Riley Campbell and Ahmed Muhumed
10,000m | Rhys Park
Pole Vault | Justin Stattner
Javelin | Jared Budzinski
Shot Put | Chris Kiley
Discus | Drew Lindsley

WEST REGION QUALIFYING TIMES / MARKS: Athletes with times and marks ranked in the top 48 of the West Region will compete in the 2018 NCAA West Regionals in Sacramento, Calif., from May 24-26. The following Broncos that currently have the necessary qualifying times and marks are listed below.

Women
800m |
17. Amy Pfaff - 2:07.74 and 29. Sadi Henderson - 2:08.67
1,500m | 3. Alexis Fuller - 4:17.80 and 40. Amy Pfaff - 4:25.99
3,000m Steeplechase | 1. Allie Ostrander - 9:38.57, 8. Minttu Hukka - 10:13.63 and 17. Anna McDonald - 10:27.88
5,000m | 3. Clare O'Brien - 15:48.74, 4. Emily Venters - 15:49.12, 12. Gracie Tostenson - 16:11.93
10,000m | 16. Grace McConnochie - 34:14.18

Men
3,000m Steeplechase | 
1. Yusuke Uchikoshi - 8:38.32
5,000m | 
11. Addison Dehaven - 13:58.48, 30. Ahmed Muhumed - 14:16.27, 40. Andrew Rafla - 14:23.21 and 43. Rhys Park - 14:24.31
10,000m | 14. Miler Haller - 29:08.90




» «