Broncos Capture Six Individual Titles at NNU Open

NAMPA, Idaho The Boise State University track and field team captured six individual titles at the Northwest Nazarene University Open Saturday, Mar. 15, as the team opened its 2008 outdoor season.

 

Jarrod Stevens earned an NCAA regional qualifying standard in the men’s hammer throw with a toss of 212-10 (64.88m). Stevens topped the qualifying mark of 56.80m to earn his trip to his second consecutive NCAA Western Regional Championships.

 

Katie Chivers won the first race of her collegiate career as she captured the women’s 100m dash title with the time of 12.94. Chivers also finished second in the 200m with a 27.35.

 

The Broncos finished one-two-three in the women’s 400m as Nataucha Lowry placed first (58.18), Nerisha Phillip second (59.91) and Nesha Simeon third (1:01.31).

 

Leah Hover returned to the Boise State lineup and posted a victory in the 1,500m with the time of 4:58.24.

 

Breanna Sande and Pamila Ward finished two-three in the women’s 3,000m. Sande posted the time of 10:43.24 to finish second and Ward recorded a 10:51.31 to finish third.

 

Megan Olivetti won the women’s 400m in the time of 1:04.62 as freshman Erin Harris finished second with a time of 1:09.62.

 

Marlon Douglas won the men’s 400m dash with the time of 49.85 while Nick Cunningham finished second in the men’s 200m with a time of 21.94.

 

The Boise State University track and field team will continue its outdoor season Saturday, Mar. 22, with the Trojan Invitational in Los Angeles, Calif.

 

 

 

Licensed to Northwest Nazerene University

                                       Hy-Tek's Meet Manager 3/15/2008 04:42 PM

                 NNU Open 08 Saturday - 1/4/2008 to 3/15/2008                 

                             1/4/2008 to 3/15/2008                            

                                    Results                                   

 

Women 100 Meter Dash

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Chivers, Katie               Boise State            12.25      12.94 

  2 Abesa, Melisa                Eastern Oregon         13.20      13.04 

  3 Collins, Racheal             Treasure Valley        13.80      13.34 

  4 Harmon, Chelsee              Eastern Oregon         13.15      13.60 

  5 Murphy, Danielle             Eastern Oregon         12.97      13.81 

  6 Bickford, Danielle           Northwest Nazare       14.30      14.41  

  7 Nebeker, Mindee              Treasure Valley                   14.44 

  8 McCall, Amie                 Unattached             14.50      16.85 

 

Women 200 Meter Dash

===================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points

===================================================================================

  1 Tidwell, Latoya              Northwest Nazare       26.50      26.02   2

  2 Chivers, Katie               Boise State            25.70      27.35   2

  3 Brediger, Christa            Northwest Nazare       27.32      27.62   2

  4 Berberick, Kim               Northwest Nazare       27.00      27.65   2

  5 Harmon, Chelsee              Eastern Oregon         26.94      27.95   2

  6 Collins, Racheal             Treasure Valley        28.50      28.01   1

  7 Abesa, Melisa                Eastern Oregon         26.70      28.05   2

  8 Seward, Sharelle             Northwest Nazare       28.00      28.18   1

  9 Nebeker, Mindee              Treasure Valley        29.55      30.08   1

 10 Murphy, Danielle             Eastern Oregon         26.93      30.35   2

 11 Bickford, Danielle           Northwest Nazare       29.00      30.45   1

 12 McCall, Amie                 Unattached             34.00      34.92   1

 

Women 400 Meter Dash

===================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points

===================================================================================

  1 Lowry, Nataucha              Boise State            55.90      58.18   2

  2 Phillip, Nerisha             Boise State            55.55      59.91   2

  3 Simeon, Nesha                Boise State                     1:01.33   1

  4 Link, Alycia                 Northwest Nazare     1:03.31    1:03.37   1

  5 Gordillo, Luz                Treasure Valley      1:02.00    1:03.42   2

  6 Harmon, Chelsee              Eastern Oregon                  1:04.32   2

  7 Adams, Whitney               Boise State          1:05.59    1:06.01   1

  8 Murphy, Danielle             Eastern Oregon       1:01.76    1:08.66   2

 

Women 800 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Sparks, Stephanie            College of Idaho     2:19.00    2:21.54 

  2 Saunders, Jayne              College of Idaho     2:24.00    2:24.41 

  3 Ball, Katie                  College of Idaho     2:20.00    2:25.04 

  4 Lee-Painter, Molli           College of Idaho     2:24.00    2:26.50 

 -- Olivetti, Paige              Boise State          2:18.00        DNF 

 

Women 1500 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Hover, Leah                  Boise State          4:50.00    4:58.24 

  2 Helm, Stephanie              College of Idaho     4:50.00    4:58.86 

  3 Gerke, Genny                 College of Idaho     5:12.00    5:14.92 

  4 Bell, Alexandria             Boise State          4:55.00    5:19.12 

  5 Reardon, Miriam              Northwest Nazare     5:15.00    5:20.30 

  6 Rendahl, Ashley              Northwest Nazare     5:15.00    5:20.68 

  7 Whitlock, Breanne            Boise State                     5:23.21 

  8 Nielson, Brook               Treasure Valley                 5:24.70 

  9 Cazier, Chelsea              Boise State                     5:35.96 

 10 Young, Jennifer              Northwest Nazare     5:14.00    5:36.46 

 11 Nielson, Brina               Treasure Valley                 5:37.36 

 12 Kathriner, Amber             Treasure Valley      5:43.03    5:40.58 

 13 Kopecky, Heather             Treasure Valley                 5:45.05 

 14 Patterson, Katie             Unattached           5:30.00    5:46.27 

 

Women 3000 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Barker-McCurry, Andrija      Brooks Eastside     10:19.00   10:26.66 

  2 Sande, Breanna               Boise State         10:40.00   10:43.24 

  3 Ward, Pamila                 Boise State         10:55.00   10:51.31 

  4 Troutner, Tegan              College of Idaho    11:15.00   10:51.41 

  5 Pletan, Christy              Eastern Oregon                 11:06.12 

  6 Rendahl, Ashley              Northwest Nazare    11:23.33   11:11.56 

  7 Varland, Chantel             College of Idaho    10:59.00   11:14.27 

  8 Clapp, Katie                 Eastern Oregon      11:28.40   11:14.78 

  9 Suder, Heidi                 Boise State         11:00.00   11:15.02 

 10 Hughes, Christa              Boise State         10:55.50   11:15.62 

 11 Johnson, Laura               Boise State         11:22.45   11:20.50 

 12 Smith, Kristine              College of Idaho    11:00.00   11:24.96 

 13 Nielson, Brook               Treasure Valley                11:28.43 

 14 Ariel, Hopewell              Boise State                    11:50.14 

 15 Lopez, Tavia                 College of Idaho    12:00.00   12:04.90 

 16 Nielson, Brina               Treasure Valley                12:15.02 

 17 Kathriner, Amber             Treasure Valley     11:00.00   12:20.66 

 18 O'Rielly, Rachel             Eastern Oregon                 12:21.93 

 19 Patterson, Katie             Unattached                     12:25.72 

 20 Sherrick, Jena               College of Idaho    12:10.00   12:28.96 

 21 Longo, Megan                 College of Idaho    12:30.00   12:56.68 

 -- Mesia, Lacey                 Treasure Valley                      NT 

 -- Reardon, Miriam              Northwest Nazare    11:16.21         NT 

 -- Watson, Nikki                College of Idaho    12:30.00         NT 

 -- Kopecky, Heather             Treasure Valley                      NT 

 

Women 100 Meter Hurdles

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Beach, Cora                  Eastern Oregon         16.53      17.72 

  2 Larlee, Annie                Northwest Nazare       18.90      18.00 

  3 Jablonski, Elizabeth         Treasure Valley        17.55      18.10 

  4 Randazzo, Patricia           College of Idaho       19.00      18.20 

 

Women 400 Meter Hurdles

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Olivetti, Megan              Boise State          1:02.00    1:04.24 

  2 Harris, Erin                 Boise State          1:07.00    1:09.62 

  3 Beaty, Jamie                 Northwest Nazare     1:06.15    1:09.98 

  4 Larlee, Annie                Northwest Nazare     1:15.00    1:10.58 

  5 Harris, Jesica               Boise State          1:07.00    1:11.78 

  6 Howard, Kelly                Treasure Valley      1:14.00    1:15.12 

  7 Randazzo, Patricia           College of Idaho     1:09.00    1:17.52 

  8 Beach, Cora                  Eastern Oregon                  1:17.96 

 

Women 4x100 Meter Relay

================================================================================

    School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Eastern Oregon  'A'                                            51.49 

     1) Abesa, Melisa                   2) Beach, Cora                   

     3) Harmon, Chelsee                 4) Murphy, Danielle              

  2 Northwest Nazarene  'B'                                        53.36 

     1) Larlee, Annie                   2) Beaty, Jamie                  

     3) Usabel, MJ                      4) Link, Alycia                  

 -- Northwest Nazarene  'A'                             52.00         DQ 

     1) Berberick, Kim                  2) Brediger, Christa             

     3) Seward, Sharelle                4) Tidwell, Latoya               

 

Women 4x400 Meter Relay

================================================================================

    School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 College of Idaho  'A'                             4:08.00    4:10.60 

     1) Miller, Ashley                  2) Saunders, Jayne               

     3) Sparks, Stephanie               4) Ball, Katie                    

  2 Boise State  'C'                                  4:10.00    4:29.38 

     1) Bell, Alexandria                2) Cazier, Chelsea               

     3) Gempler, Karleigh               4) Whitlock, Breanne             

  3 Treasure Valley CC  'A'                           4:18.00    4:29.42 

     1) Howard, Kelly                   2) Collins, Racheal              

     3) Cox, Katrina                    4) Gordillo, Luz                 

  4 Boise State  'B'                                  4:10.00    4:38.13 

     1) Whitlock, Breanne               2) Suder, Heidi                  

     3) Johnson, Laura                  4) Ward, Pamila                  

 

Women High Jump

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Walker, Rylee                Northwest Nazare       1.53m      1.52m    4-11.75

  2 Hettman, Kelsey              Northwest Nazare       1.43m      1.47m    4-09.75

  3 Jablonski, Elizabeth         Treasure Valley                   1.42m    4-07.75

 

Women Pole Vault

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Rice, Kristi                 Northwest Nazare       3.30m      3.20m   10-06.00

  2 Elzinga, Karina              Northwest Nazare       3.15m      3.05m   10-00.00

  2 Usabel, MJ                   Northwest Nazare                  3.05m   10-00.00

  4 Egger, Ashley                Northwest Nazare       2.45m      2.60m    8-06.25

  5 Wright, Mary                 Eastern Oregon                    2.15m    7-00.50

 

Women Long Jump

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Powers, Lynsie               Northwest Nazare       4.90m      4.89m   16-00.50

  2 Bekkedahl, Maycee            Northwest Nazare       4.92m      4.76m   15-07.50

  3 Vonarx, Laura                Northwest Nazare       4.05m      4.59m   15-00.75

 

Women Discus Throw

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Burrus, Kayla                Eastern Oregon                   36.60m     120-01

  2 Unger, Becky                 Eastern Oregon                   36.10m     118-05

  3 Shute, Shayna                Northwest Nazare      35.05m     32.47m     106-06

  4 Dine-Aubert, Hannah          Northwest Nazare      36.57m     31.10m     102-00

  5 Mendiola, Christine          Boise State                      30.30m      99-05

  6 Jackson, Rachel              Eastern Oregon                   29.54m      96-11

  7 Savage, Shandall             Treasure Valley                  26.48m      86-10

 -- Harshberger, Trisha          Eastern Oregon        37.22m         ND           

 

Women Hammer Throw

==========================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points

==========================================================================================

  1 Harshberger, Trisha          Eastern Oregon        42.91m     43.80m     143-08

  2 Little, Courtney             Northwest Nazare      39.75m     41.49m     136-01

  3 Jackson, Rachel              Eastern Oregon                   39.10m     128-03

  4 Dine-Aubert, Hannah          Northwest Nazare      42.67m     38.95m     127-09

  5 Nash, Mary Beth              Eastern Oregon        40.03m     38.14m     125-01

  6 Shute, Shayna                Northwest Nazare      42.67m     37.84m     124-02

  7 Mendiola, Christine          Boise State                      36.10m     118-05

  8 Unger, Becky                 Eastern Oregon                   28.88m      94-09

  9 Burrus, Kayla                Eastern Oregon                   27.70m      90-10

 

Men 100 Meter Dash

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Nelson, Corey                Unattached             10.68      10.79 

  2 Schmidt, Nathan              Eastern Oregon         11.41      11.25 

  3 Truman, Gary                 Eastern Oregon         11.60      11.49 

  4 Kurtz, Greg                  Treasure Valley        11.50      11.59 

  5 Manuel, Robert               Eastern Oregon                    11.75 

  6 White, Shay                  Treasure Valley        11.55      11.82 

  7 Wise, Andrew                 Eastern Oregon         11.59      11.95 

 

Men 200 Meter Dash

===================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points

===================================================================================

  1 Nelson, Corey                Unattached             21.45      21.51   2

  2 Cunningham, Nick             Boise State            21.63      21.94   2

  3 Schmidt, Nathan              Eastern Oregon         22.95      22.51   2

  4 Wise, Andrew                 Eastern Oregon         23.32      23.35   2

  5 Manley, Dane                 Northwest Nazare       23.88      23.41   1

  6 Kurtz, Greg                  Treasure Valley        23.50      23.91   2

  7 Gray, Justus                 Eastern Oregon                    24.01   1

  8 White, Shay                  Treasure Valley        23.55      24.08   1

  8 Truman, Gary                 Eastern Oregon         23.22      24.08   2

 10 Greene, Tim                  Northwest Nazare       24.50      24.55   1

 11 Manuel, Robert               Eastern Oregon         24.32      24.58   1

 12 McCusker, Andrew             Eastern Oregon         24.40      25.71   1

 

Men 400 Meter Dash

===================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points

===================================================================================

  1 Douglas, Marlon              Boise State            49.25      49.85   2

  2 Ward, Mitch                  Northwest Nazare       50.06      51.05   2

  3 Cazier, Caleb                Boise State            51.00      51.48   2

  4 Wise, Andrew                 Eastern Oregon         50.90      51.75   2

  5 Hill, Dan                    Northwest Nazare       52.11    &


» «